موارد اورژانس

موارد اورژانسی که بیماران ارتودنسی با آن مواجه میشوند خوشبختانه خیلی زیاد نمی باشند. در هر صورت این مشکلات امکان ایجاد نارحتی برای بیمار را دارند. بعضی از این موارد عبارتند از:
لقی دندانها
اگر احساس می کنید که دندانهای شما حرکت می کنند و لق شده اند، جای هیچ نگرانی نیست. دندانها هنگام جابجایی لق می گردند و زمانی که به مکان مناسب خود رسیدند مستحکم می شوند.

درد دندان و ناراحتی مخاط داخل گونه
wax
همانطور که در قسمت مراقبتهای ارتودنسی توضیح داده شد، 3-4 ساعت پس از نصب وسایل ارتودنسی و یا کنترل ماهانه درد خفیفی در ناحیه دندانها احساس می گردد که در 4-5 روز اول بیشتر می شود و پس از این مدت کم کم رفع می گردد. شما میتوانید از استامینوفن قبل و یا بعد از هر مراجعه جهت کم کردن درد استفاده کنید.

پس از نصب وسایل ارتودنسی احتمال حساس شدن و یا زخم شدن مخاط گونه وجود دارد، شما میتوانید با گذاشتن مقداری از موم ارتودنسی (پس از گرم نمودن آن) بر روی براکت و سیم ناحیه مقابل زخم به وضعیت موجود بهبود ببخشید. موم را قبل از هر وعده غذا خوردن بردارید و این عمل را تا بهبودی کامل تکرار نمایید.

 

کنده شدن براکت
orthodontist-richmond
اگر موارد توضیح داده شده در قسمت مراقبتهای ارتودنسی را رعایت نکنید و از غذاهای سفت و نامناسب استفاده نمایید، احتمال کنده شدن براکتها وجود دارد. در این مواقع براکت هنوز به سیم توسط کشی گرد ( O ring) متصل است. اگر ایجاد مزاحمت نمی کند شما میتوانید تا نوبت بعد منتظر بمانید. در صورتی که شما را اذیت می کند ، میتوانید تماس بگیرید و زودتر از نوبت خود مراجعه نمایید.

 

 

 لق شدن بند (حلقه فلزی که معمولا اطراف دندان آسیاب قرار میگیرد)
looseband
هرگاه احساس کردید که حلقه فلزی که اطراف دندان آسیاب قرار گرفته، حرکت می کند و لق شده است. حتما تماس بگیرید و در اسرع وقت جهت نصب مجدد آن مراجعه نمایید. زیرا با نفوذ غذا بین بند و سطح دندان باعث پوسیدگی دندان می شود.

 

 

 

بلند شدن سیم انتهای وسایل
images
موقعی که دندانها جابجا می گردند، سیم در قسمت انتهای وسایل بیرون می زند و شما را در ناحیه داخل گونه اذیت می کند. جهت رفع این مشکل شما میتوانید با ناخن گیر سر صاف و یا سیم چین انتهای سیم را بچینید و یا تماس گرفته و زودتر از نوبت خود مراجعه نمایید.

 

 

 

الاستیکها

احتمال پاره شدن و افتادن الاستیکها و یا کشهایی گرد (O ring) که سیم را درون براکت قرار میدهند وجود دارد. معمولا افتادن این کشهای گرد مشکلی ایجاد نمی کند اما شما میتوانید تماس بگیرید و زودتر از نوبت خود مراجعه نمایید.

 

بیرون زدگی سیم لیگاچر
ligature
بعضی مواقع سیم اصلی توسط سیمهای خیلی نازک(سیم لیگاچر) در براکت بسته میشود. در موقع بسته شدن سیم در براکت این سیمهای نازک دور هم پیچیده می شوند که احتمال دارد داخل گونه را اذیت کرده و حتی زخم کند. در این مواقع شما می توانید با پاک کن متصل شده به آخر مداد این سیم را به سمت دندان فشار دهید و نوک تیز آن را به سمت دندان منحرف نمایید.

 

ضربه خوردن

ضربه خوردن به صورت بستگی به شدت آن باعث لقی و یا از دست دادن دندان می گردد. خوشبختانه وسایل ارتودنسی باعث کم شدن شدت ضربه به دندانها و تا حدودی عدم جابجایی دندانها می گردد. در هر صورت پس از وارد شدن ضربه به ناحیه صورت بهتر است تماس بگیرید و زودتر از نوبت خود مراجعه نمایید.

 

موارد دیگر

در صورت بروز مشکل دیگری که در موارد فوق به آن پرداخته نشده است، در صورت عدم دسترسی ،شما میتوانید از مشکل به وجود آمده عکس بگیرید و به ایمیل کلینیک ارسال نمایید.